Bazylika
Archikatedralna
w Przemyślu
__________________
Licencjacka praca dyplomowa obroniona w Pracowni Edytorskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Nuckowskiego, na kierunku Projektowanie Graficzne w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Dyplom obroniony został z wyróżnieniem w roku akademickim 2015/2016.
W skład pracy dyplomowej wchodzą dwie obszerne publikacje poświęcone kompleksowi katedralnemu w Przemyślu (Bazylika Archikatedralna, Muzeum Rotundy i Krypt Archikatedry, Wieża katedralna, Muzeum Archidiecezjalne): 
Przewodnik z tekstem autorstwa Juliusza Bachty – będący jednocześnie pisemną pracą dyplomową powstałą pod kierunkiem dr Marty Trojanowskiej. Album fotograficzny z tekstem autorstwa ks. Marka Wojnarowskiego.
Obie publikacje ilustrują autorskie fotografie powstałe w latach (2014-2016).
Zarówno przewodnik jak i album oficjalnie opublikowane zostały nakładem Wydawnictwa Muzeum Archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu. I Wydanie przewodnika miało miejsce w 2018 r. Niespełna rok później rozpowszechniony drukiem został album – „Bazylika Archikatedralna w Przemyślu”. Jego publikację promowała wystawa fotografii Juliusza Bachty o tym samym tytule, prezentująca wybrane fotografie z albumu. Jej wernisaż odbył się 15 czerwca 2019 roku, w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu
Tekst: ks. Marek Wojnarowski
Opracowanie graficzne i fotografie: Juliusz Bachta
Korekta: dr Marta Trojanowska

Wydawnictwa Muzeum Archidiecezjalnego im św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu
Wydanie I, 2019 r.
ISBN 978-83-948969-2-8
Opisać Archikatedrę przemyską nie jest łatwo. O jej bogatej historii i licznych przebudowach napisano już wiele, natomiast album ten ma stać się impresją artystycznym spojrzeniem Autora zdjęć na szacowną budowlę. Pokazując detale wydobywa on jej niezwykłą urodę, która czasem skrywa się przed naszymi oczami w tym mrocznym wnętrzu.
Bazylika Archikatedralna
w Przemyślu
– przewodnik
Przewodnik daje możliwość samodzielnego zwiedzania kompleksu katedralnego, w którego skład wchodzi budynek i wnętrza katedry, jej krypty i pozostałości po romańskiej Rotundzie św. Mikołaja oraz wieża katedralna. Przewodnik także w skondensowanej formie przedstawia ekspozycję Muzeum Archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu – przewodnik
​​​​​​​Tekst, opracowanie graficzne i fotografie: Juliusz Bachta

Wydawnictwa Muzeum Archidiecezjalnego im św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu
Wydanie I, 2018 r.
ISBN 978-83-948969-2-8
© Juliusz Bachta | bachta.info

You may also like

Back to Top